TEATRUM

Wyłączny przedstawiciel firmy
www.rosco.com
Kiedy i jak stosować plastikowe gobo w lampach LED

Stan Schwartz


Wygląda na to, że lampy LED wykorzystywane są przez wszystkich DJ'ów oraz projektantów oświetlenia. Jednak do tej pory wiele z nich ma sceptyczny stosunek co do używania plastikowych gobo. Nie trudno jest to zrozumieć. Lampy LED wytwarzają znacznie mniej żaru od tradycyjnych lamp żarowych. Co ważniejsze, plastikowe gobo są znacznie tańsze od metalowych bądź szklanych gobo.


Cool Ink goboKonkretniej: metalowe gobo Rosco kosztują średnio 79$, a plastikowe (Cool Ink) zaledwie 39$.

Tak więc, przy oświetlaniu ślubu, na którym przyszli małżonkowie pragną wykorzystać gobo, które sami zaprojektowali i mamy reflektory LED do dyspozycji, można sporo zaoszczędzić.

Innym dobrym powodem stosowania plastikowych gobo Cool Ink jest fakt, że kosztują one tyle samo bez względu na to czy są czarno-białe czy kolorowe. Zapewne większość projektantów wolałaby utworzyć projekcje bogatą w barwy, tym bardziej jeżeli koszt jej realizacji jest niski.Cool Ink goboIstnieją jednak pewne ostrzeżenia odnośnie używania plastikowych gobo. Oto niektóre z nich:

  1. Plastikowe gobo będą nam służyć krócej od metalowych oraz szklanych. Wiadomym jest, że oprawy oświetleniowe LED są chłodniejsze od tradycyjnych reflektorów - jednak wciąż nie są one wolne od żaru. Nasze testy wykazują, że np. reflektor ETC Source Four Daylight wytwarza 130 stopni Celcjusza przy włożonym gobo. To dużo mniej od żarowego Source Four. Generalnie, gobo Cool Ink wytrzymuje od 15 do 50 godzin pracy zależnie od natury obrazka. To na pewno wystarczająco dla większości 'eventów', lecz nie dla długotrwałych przedstawień. 

  2. Cool Ink HD


  3. To właśnie wersja HD plastikowych gobo Rosco jest najczęściej wybierana ponieważ wraz z jakością obrazka wzrasta ich trwałość. Rosco używa specjalnej powłoki w gobo Cool Ink HD, która stanowi czarne tło do obrazka. Gobo w wersji HD są również umieszczone pomiędzy dwiema warstwami szkła i montowane są w ramce aluminiowej, która zapewnia dodatkową ochronę przed żarem oraz sprawia, że jest dużo łatwiej je wyczyścić. Niektóre oprawy LED współpracują wyłącznie z gobo w wersji HD. Ich cena wynosi 59$.

  4. Nie wszystkie oprawy LED mogą współpracować z plastikowymi gobo. Rosco przechowuje bazę danych opraw oświetleniowych LED, które sprawdziły się we współpracy z gobo Cool Ink i Cool Ink HD. Jednak najlepiej skontaktować się z producentem danego modelu oprawy oświetleniowej w ramach informacji dotyczących stosowania plastikowych gobo.

  5. Plastikowe gobo nie są nowe! Rosco od dawna oferuje plastikowe gobo, które mogą być stosowane w tradycyjnych reflektorach. Wymagają one tylko zamontowania do nich projektora i-Pro. Szczegóły na temat i-Pro.


Cool Ink